به علت وجود بنیانهای مولکولی Sio2

اگر لعاب روی کاشی از جنس سرامیک باشد به آن کاشی سرامیکی یا سرامیک گفته می شود. این نوع مصالح جزء محصولات سرامیکی و سفالین است و در ابعاد مختلف برای تزئینات داخلی و خارجی ساختمان و همچنین به عنوان عایق رطوبتی استفاده می شود. علاوه بر این یکی از موارد استفاده کارآمد و مفید از کاشی و سرامیکها عرصه پزشکی است که یکی از کاربردهای آن ها در این حوزه استفاده از قطعات سرامیکی در بدن انسان است که به آن بیوسرامیک (Bio Ceramic) گفته میشود سرامیکها به دلیل خواص فیزیکی ویژهای که دارند از خوردگی بسیار پایینی برخوردار هستند و با پیشرفت تکنولوژی در این حوزه سازگاری بالایی با بدن انسان پیدا میکنند. مصرف آهک در این نوع بدنه نسبت به بدنه ماژولیکا کمتر است و به همین دلیل دارای تخلخل کمتر اما استحکام بالاتر می باشد. کاشی های سرامیکی: این نوع کاشی از رس و یا کانی های مشابه در حرارت بالا ساخته می شود که دارای دو نوع لعاب دار یا بدون لعاب می باشد. سیستم احتراق که شامل مشعلهای مختلفی است که با گاز و دمیده شدن هوا کار میکند نیز توسط کامپیوتر کنترل میگردد.

تقسیمبندی آیسیک طبق تعریف عبارت است از: طبقهبندی استاندارد بینالمللی فعالیتهای اقتصادی. اکنون بازارهای صادراتی ما کشورهایی هستند که برای بازگشت پول به مبادلات بینالمللی بانکی نیاز نباشد که شامل کشورهای ارمنستان، آذربایجان افغانستان و عراق میشوند که اگر روابط بانکی ما با دنیا دوباره برقرار شود و بخش بازاریابی خارجی بتوانند راه را برای حضور در بازارهای هدف باز کنند میتوانیم از این رکود عبور کنیم. یکی از مشکلات اصلی این صنعت تمرکز بیش از اندازه بر بازار کشورهای همسایه به ویژه عراق است، به طوری که کشورهای اروپایی سهمی از صادرات این محصول ندارند. امروزه این صنعتاز جمله معدود صنایعی در کشور است که از حاشیه سود نسبتاً مناسبی برخوردار است که از جمله دلایل آن بازار مصرف مناسبی است که در داخل کشور و کشورهای همسایه وجود دارد.براساس آمارهای ارائه شده از انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور، در ۵ سال اخیر، صادرات این صنعت بیشتر به کشورهای همسایه عراق، افغانستان و پاکستان انجام شده است و سهم عراق از صادرات کاشی و سرامیک بیش از ۷۵ درصد بوده است.

کاشی و سرامیک غیر قابل نفوذ (Impervious): میزان جذب آب کمتر از 5/0 درصد دارد که برای استفاده در آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی مناسب است. از گذشته تا امروز کاشی ها نوعی دیوارپوش برای حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه در نظر گرفته شده اند و در انواع گوناگون تولید می شوند. میزان تولید کاشی و سرامیک در کشور در حدود ۷۰۰ میلیون مترمربع در سال است که از این نظر در جهان در جایگاه چهارم قرار دارد. نکته دیگر اینکه پایین بودن تیراژ تولید در واحدهای داخلی، باعث میشود تنوع تولیدات از نظر قیمت کم شود. قیمت کاشی های سه بعدی از هر مترمربع 10 هزار تومان شروع شده و ممکن است تا بالای 500 هزار تومان نیز باشد. حتی قسمتی از مواد اولیه که در داخل وجود دارد هم با مشکلاتی رو به رو است. لعاب تبخیری مقاومت بسیاری در برابر عوامل محیطی و مواد شیمیایی دارد. قیمت فروش اکثر کاشیهای صادر شده بجز کاشی گرانیتی، برابر قیمت تمام شده آنها است و سودی را عاید تولیدکنندگان نمیکند و شرکتها از دید مصالح بلندمدت خود و نه براساس سود حسابداری اقدام به صادرات می کنند. بعلت نبود استراتژی مناسب و برنامه ریزی نادرست در این صنعت، اکثر سرمایه گذاری ها تنها روی بخشی از این صنعت وسیع و پر دامنه صورت گرفته است که این بخش تنها شامل خرید ماشین آلات و تجهیزات تولید کاشی و سرامیک بوده است.

منحنی پخت کاشی که به صورت منحنی زمان-دما تعریف میشود اساس پخت را تشکیل میدهد. یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید انواع کاشی و سرامیک کف ساختمان باید به آن توجه کنید ظرافت آن است. در این خصوص تولیدکنندگان کاشی گرانیتی یک سری اطلاعات مربوط به تمیز کردن انواع لکه را در اختیار مشتریان خود قرار میدهند. اگر برای نصب انواع سرامیک به افرادی متخصص نیاز دارید، میتوانید از تیم همکار ما در استادکار کمک بگیرید. با ما همراه باشید. کاشی و سرامیک حافظ با بیش از چهار دهه سابقه فعالیت در زمینه صنعت سرامیک از نخستین مجموعه های تولید کاشی و سرامیک در کشور می باشد. صنعت کاشی و سرامیک جزء هفت صنعت استراتژیک کشور انتخاب شد. برای حل مشکلات این صنعت باید اقدامات جدی تری از سوی شرکتها صورت گیرد، شرکتها باید مدیریت بیشتری بر هزینههای تولید خود داشته باشند و با ایجاد تنوع در محصولات و استفاده از گشایشهای صورت گرفته در اقتصاد کشور سعی در پیدا کردن مقاصد صادرات جدید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید