فرق کاشی و سرامیک از لحاظ ویژگی، جنس و کاربرد

در حال حاضر بیش از ۱۳۰کارخانه با ظرفیت ۷۰۰میلیون متر مربع در کشور وجود دارد که در حال حاضر با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار میکنند. کاشی و سرامیک از جمله مصالح پر کاربرد در ساختمان سازی است که می توان آن ها را در دنیایی از طرح و رنگ در بازار شهر های مختلف کشورمان جست و جو کنیم. رس ها مهم ترین ، پر مصرفترین و قدیمیترین مواد اولیه در صنعت سرامیک می باشند و اصولاً صنعت سرامیک حیات خود را مدیون رسمی باشد. یعنی نباید تمام سطح بین کاشی و دیوار با چسب پر شود. پس از اینکه تمام کاشیها را نصب کردید، فاصله دهندهها را برمیدارید. این فاصله نباید خیلی نزدیک به هم یا دور از هم باشد. جهت آماده سازی پودر از دوغاب از خشک کن های افشان یا پاشنده یا اسپری درایر استفاده می شود. پین ورک برای مشتریان خود راههای متعددی جهت ثبت سفارش قرار داده است. نکته قابل توجه اینکه در هر یک از مراحل آماده سازی بازرسیها و کنترلهای لازم جهت عدم عدول از استاندارد های کارخانه ای صورت میگیرد. استفاده از سرامیک در کف سازی و نماسازی یا در تولیدات وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر انواع آجر سفال های تزئینی داخل و خارج ساختمان سفال های بام ساختمان، کانال های فاضلابی، سفال های ضد اسیدی همه از سرامیک هایی است که از دیرباز تهیه و مصرف می شده همچنین کاربرد سرامیک در صنایع مختلف نظیر تهیه وسایل مقاوم در برابر حرارت و الکتریسیته، فیوزهای الکتریکی، شمع اتومبیل، ریخته گری، تهیه المان های حرارتی بسیار دقیق، وسایل فضایی، سمباده، براده برداری، تراشکاری ها و ریخته گری فوق دقیق، آجرهای نسوز، مقره های الکتریکی، المان های تصفیه آب، پوسته موتور، گرافیت، بتن، مواد نسوز، بدنه سفینه های فضایی، انواع سیمان ها، محصولات شیشه ای و هزاران کاربرد دیگر که روز به روز بر اهمیت سرامیک می افزاید.

خشک کنهای جدید عمودی توانسته اند مشکل خشک کردن طولانی را در خشک کن های تونلی قدیمی که گاهاً تا چند روز طول می کشیده به کوتاه ترین زمان ممکن و حدود ۲۰ دقیقه و حتی کمتر کاهش دهند. 3. از این سرامیکها در محیطهای خارجی استفاده می شوند. در صورتی که تعدادی زیادی مغازه در راستای خیابانی قرار بگیرند و مشغول به عرضه آن محصول بکنند. سفالگری از جمله باستانی ترین هنرهای بشری و در واقع سرمنشاء هنر تولید کاشی و سرامیک که نخستین آثار این هنر در ایران به حدود ۱۰ هزار سال قبل از میلاد می رسد که به صورت گل نپخته بوده و آثار اولین کوره های پخت سفال به حدود ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد . مرحله پخت نیز یکی از مراحل بسیار ظریف تولید کاشی میباشد. ظاهرا زیبا میشود اما معایبی چون لغزنده بودن سطح سرامیک نیز دارد که مثل سطح شیشه صاف خواهد بود. مقدار عبور آب از تخلخل های باز به درجه حرارت آب نیز بستگی دارد و چنانچه آب گرم تر باشد میزان نفوذ بیشتر خواهد بود. نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می نمایند. کاشی کف را نیز به علت ضد سایش بودن و مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا، در آشپزخانه ها، حمام ها، آزمایشگاه ها، رختشوی خانه ها و کارخانجات شیمیایی به کار می برند.

همچنان که از نام آسیاب گلوله ای نیز مشخص است در داخل این آسیابهای گلولههایی وجود دارد که هنگام گردش آسیاب با مواد اولیه موجود در آن برخورد نموده و بدین وسیله باعث خرد شدن و سایش آنها میگردند. در مرحله آسیاب کردن عمدتاً از آسیابهای گلوله ای استفاده میشود. ضایعات در خشک کنهای تونلی که به صورت ترک و شکستگی خود را نشان میداده گاهاً به دلایل مختلف خیلی خیلی بالا میرفته و مشکلات دیگری به علت سیستم پیل چینی کاشیهای خام (روی هم قرار دادن کاشیها) اثر برجستگیهای پشت کاشی بر روی سطح کاشیهای زیرین نقش میبسته و پس از لعاب خوردن و پختنهای کاملاً روی سطح لعاب دیده میشده در حالی که این مشکلات در سیستم جدید خشک کردن تقریباً حذف شده است. خاصیتی است که یک ماده را قادر می سازد تا در اثر یک نیروی خارجی بدون شکست و گسستگی تغیر شکل داده و بعد از حذف یا کاهش نیرو همچنان حالت خود را حفظ نماید. لغت سرامیک از کلمه یونانی «کراموس» به معنی سفال یا گل پخته گرفته شده است و در واقع برای معرفی سرامیک باید گفت که عبارت است از هنر و علم ساختن و کاربرد اشیای جامد و شکننده ای که ماده اصلی و عمده آن خاک ها می باشند (این خاک ها شامل: کائولن و خاک سفال است).

ابعاد استوانه به نحوی است که تقریباً طول استوانه برابر قطر آن میباشد و جدارهای این آسیابها به وسیله آستری از جنس لاستیک یا جنس آجر های آلوبیتی پوشیده شده است. عیوب مذکور اکثراً به راحتی در محصول قابل رویت و تشخیص و جدایش بوده و عمدتاً به کاهش های ضایعاتی و درجات پایین تبدیلمی شوند. در این مقاله به بررسی این دو محصول پرداخته و تفاوت های بین کاشی و سرامیک را عنوان خواهیم کرد. دنیای سرامیک و کاشی دنیای هیجان انگیزی از طرح و رنگ های مختلف است بنابراین اغلب افراد در انتخاب طرح و رنگ سرامیک و کاشی برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی دچار مشکل می شوند و علاوه بر این انتخاب کاشی ها با طرح و رنگ مناسب از بین این مدل های متنوع تا حدودی دشوار است. از دیگر چیدمان مدل سرامیک کف میتوان به مدل چرخ دندهای اشاره کرد که یک سرامیک کوچک در وسط قرار میگیرد و چهار سرامیک بزرگ از سمت لبه در اطراف این سرامیک کوچک چسبانده میشود. کاشی و سرامیک ها با توجه به نوع ساخت و مدل هایی که تولید میشوند، قیمت های مختلفی دارند که هزینه های دیگری هم به آنها اضافه میشود. بسته به نوع محصول کاشی (دیواری یا کف، پرسلان و…) دستگاههای اعمال لعاب متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید